En Çok Dinlenen 10 Damar Şarkı

En Çok Dinlenen 10 Damar Şarkı
  • 0
  • 1478
  • 23 Kasım 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

En İyi Damar Şarkılar

Damar şarkılar ülkemizin müzik kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle kişilerin yaşadıkları hayat zorluklarını, aşk acılarını ve diğer olumsuz hayat şartlarını şarkılar yolu ile dile getirilmesi şeklinde kendini göstermektedir. En iyi damar şarkılar her döneme damga vurmuştur.

Özellikle toplum olarak zor durumda oldukça duygusal bir havaya bürünmemizden dolayı damar şarkılar her zaman bu duygusal durumun en iyi ifade ediliş şekli olmuştur. Hatta kimi zaman bu şarkılar oldukça büyük kitleleri uzun süreler peşinden sürüklemiştir.

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Damar Şarkı

En iyi damar şarkılar kavramı oldukça karmaşık bir kavramdır. Çünkü beğenme kavramı somut bir kavramdır ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Bundan dolayı sizler için hazırladığımız bu liste en iyi damar şarkılar içerisinde dönemine damga vurmuş ve oldukça büyük kitlelere ulaşmış şarkılardır.

10- Kibariye / Tanrım: 1986 yılında yayınladığı “Kim Bilir” albümünün en beğenilen şarkılarından biri de “Tanrım” şarkısıdır. Sözler ve müzik Mehmet Duyar ve Cengiz Özşeker’e ait olan bu şarkı döneminde oldukça büyük bir ses getirmiştir. Şimdi bile hala damar şarkılar içerisinde büyük bir kitle tarafından dinlenmektedir.

9- Orhan Gencebay / Bir Teselli Ver: Bu parça tam anlamıyla bir klasik olmuş durumdadır. Öğle ki farklı müzik türü sevenlerin bile severek dinlediği bir şarkı haline gelmiştir. 1969 yılında yaptığı bu besteyle Orhan Gencebay, müziğini büyük kitlelere ulaştırabilmiştir.

8- Hakkı Bulut / Henüz 13 Yaşında Bir Kardeşim Var: 80’leirn ortasında Hakkı Bulut’un tam anlamıyla büyük kitlelere ulaştıran bu parça günümüzde bile hala severek dinlenmektedir.

7- İbrahim Tatlıses / Yıkılmışım Ben: Şarkının sözleri Tahir Peker’e, bestesi ise ünlü besteci Burhan Bayar’a aittir. Parçada geçen “Dertler derya olmuş, ben de bir sandal” arabeskin en efsane dizelerinden biridir.

6- Kibariye / Kim Bilir: 80’li yıllarda Kibariye’nin bir gece programında söylediği bu parça bir anda dillere dolanmış ve Kibariye’nin şöhret basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayan şarkıdır.

5- Adnan Şenses / Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş: Sözleri Cengiz Tekin’e, bestesi Rıfat Şanlıer’e ait olan şarkıyı ünlü eden sanatçı Adnan Şenses’tir. Tekin şarkıyı kendi albümünde “Deli gibi sevdim” ismiyle okumuştur. Adnan Şenses tarafından parlatılan bu parça günümüzde bile damar şarkı listelerinde bile ilk sıralardadır.

4- Tüdanya / Seni Sevmeyen Ölsün: Birçok damar şarkı seven kişiye göre en iyi arabesk damar parçaların başında gelen bu şarkı. Sözüyle müziğiyle arabeski tanımlayan eserdir. Tüdanya parçayı meşhur etmiş, kendisi de şöhrete kavuşmuştur.

3- Ferdi Tayfur / Merak Etme Sen: Ferdi Tayfur’un 70’li yıllardan günümüze kalan kült şarkısı “Merak Etme Sen”, günümüzde bile hala oldukça beğenilmektedir. A70’li yılların müzik anlayışının en iyi şekilde anlatıldığı bu şarkı dönemi tam anlamıyla temsil etmektedir.

2- Müslüm Gürses / Tanrı İstemezse: Sözlerini Ali Avaz’ın yazdığı bir diğer efsane damar şarkı Tanrı İstemezse Gürses’in 1982 yılında piyasaya sürülen albümüne de ismini vermiştir. “Sen tanrı mısın ki beni öldürdün?” dizeleri ile bir neslin dinlemekten bıkmadığı bir şarkıdır

1- Orhan Gencebay / Hatasız Kul Olmaz: 1976 yılında ilk kez dinleyicilerle buluşan bu efsanevi damar parça günümüzde bile hala en iyi damar şarkılardandır. Ama en damar versiyonu 1976 yılında dinleyicilerle buluşan ilk versiyondur.

En iyi damar şarkılar listemiz bu şekildedir. Daha bu listeye ekleyemediğimiz onlarca kaliteli ve döneminde ses getirmiş damar parça bulunmaktadır.